Lenka a Márinka

14. 10. 2016.
nila-coupleofprague-20.jpg

Foto Couple of Prague, rozhovor s Lenkou Ecker vedla Eva Urbanová

nila-coupleofprague-1.jpg
nila-coupleofprague-18.jpg

Už je to zkrátka tak, že NILAstore má samé skvělé zákazníky. Lenka je jedním z těch, které jsme mezi věšáky a prohlížením hrníčků oslovili, abychom se o ní dozvěděli více. Kdykoli to uděláme, nestačíme se divit, jak zajímavé jsou Vaše příběhy, životní přání a osudy. Možná to zní hloupě, ale vlastně nás hřeje pocit, že v té obrovské šíři dnešních možností si najdete čas zastavit se právě u nás. A když nám navíc dovolíte vyfotit si Vás, naše radost je kompletní! Takže tentokrát fotopříběh s Lenkou Ecker, psychoterapeutkou, její holčičkou Márinkou a miminkem v bříšku. 

Lenka zvolila šaty Inga Leesa, náš tip pro nastávající maminky! Márinka v našich oboustranných šatičkách a gumáčcích Bergstein

nila-coupleofprague-11.jpg

Lenko, co Tě přivedlo na Tvou profesní dráhu terapeuta? 

Nechci, aby to znělo jako klišé, ale na počátku byl pocit, že jsem dostala opravdu hodně lásky. Nechtěla jsem si ji všechnu nechat pro sebe, chtěla jsem to vše nějak předat dál. Nejprve jsem nevěděla, jakou cestu přesně zvolit. K psychologii a psychoterapii mě přivedlo na studiích humanitní vzdělanosti setkání s panem Doc. PhDr. Václavem Břicháčkem. Pak už bylo jasno, že psychoterapie je to, čemu se chci v životě věnovat. Spojuje v sobě široký filosofický základ a možnost stále objevovat něco nového s každým dalším člověkem, s nímž se v terapii potkávám. Jsem velice vděčná klientům, že mi dávají svou důvěru a mohu se něčemu učit s nimi i od nich. Současně si uvědomuji, že terapie často není snadná cesta. I tak si myslím, že pro člověka je velice užitečná. Přivádí nás totiž zpět k sobě. Postupem času jsem se především díky velice inspirující stáži v zahraničí dostala až k tématu poruch příjmu potravy a to je jedna s oblastí, které se aktuálně hodně věnuji. 

nila-coupleofprague-14.jpg

Jak je možné poruchám příjmu potravy předcházet? 

Rozlišujeme dva základní typy poruch příjmu potravy – mentální anorexii a bulimii. U obou je v popředí zaměření na vlastní vzhled. Anorexie se objevuje v dřívějším věku a v popředí stojí potřeba hubnout, počítání kalorií, omezování příjmu potravy. Bulimie se objevuje později a je méně nápadná (dívka není extrémně hubená). Také zde figuruje touha snížit váhu, ale nástrojem je přejídání a zvracení, ne omezování se v příjmu potravy. To, zda se opravdu jedná o problém, poznáme podle toho, jaký má dívka vztah k jídlu, zda se přehnaně zabývá svou váhou, sama sebou. Výskyt je často spojen s obdobím puberty, protože je těžké se vyrovnat s proměnou vlastního těla a současně přebrat určitou míru zodpovědnosti. Dívky nechtějí dospět, zhubnou, získají zpět pozornost a péči rodičů. Problém je v psychice, vše probíhá na nevědomé úrovni.

Není snadné upozornit na to, že je něco špatně, když zvenku vše vypadá ideálně, vždyť dívka pouze zdravě jí a sportuje. Dívky nevidí, že se tak děje v nepřijatelném rozsahu. Navíc je puberta obdobím, kdy se běžně dospívající vůči rodiči potřebuje vymezit a může k tomu použít právě třeba jídlo.

Prevence může začít už v mladším věku a není prevencí pouze na úrovni poruch příjmu potravy. Domnívám se, že základem je poukazovat na to, že každý jsme jiný a že rozmanitost je krásná, tedy podporovat v dětech zdravou sebedůvěru, jedinečnost a individualitu. Specifičtěji, s přihlédnutím k jídlu, lze nabízet možnosti tak, aby se dívka mohla rozhodnout, co je v jídle její volbou, zjistit, co jí chutná, co preferuje. Pokud se to podaří, velkým přínosem je společné stolování, kdy se při jídle sejde celá rodina a je to také prostor pro sdílení

nila-coupleofprague-15.jpg

Jaké je Tvé životní krédo? 

Věřím tomu, že když se člověk pro něco rozhodne a dělá to poctivě a s láskou, je na dobré cestě. Když máme záměr i oporu okolí, dokážeme zvládat každodenní život. Nemusím být dokonalá, stačí, když jsem dost dobrá. Pokud se mi tohle podaří předat dál, třeba jen svým dětem, vnímám to jako malou výhru. Důvěřuji lidem a naději vidět ve věcech to dobré. Problém může přijít ve chvíli, kdy cíl přestane být inspirací a začne mě ovládat. Přála bych si, aby se nám co nejvíc dařilo žít v přítomnosti a užívat si vzácné momenty s blízkými lidmi. Život přece je o „malé“ každodenní práci, kterou za sebou nechám nějakou stopu. Jak říkal pan Václav Břicháček: „slovy klasika, pracovat a milovat, vstoupit do světa práce a pevného vztahu.“ 

nila-coupleofprague-17.jpg

Lenka miluje klobouky a my máme radost, že od nás má hned dva. Tento je Luke v hnědé barvě. Boty Dessert od Ekin v nové barvě. 

nila-coupleofprague-10.jpg

Márinka otestovala deku Bear od značky Mainio. Je určena dětem od narození až do prvních školních let. 

nila-coupleofprague-21.jpg

Srnečka od značky Global Affairs, která garantuje fairtrade a rukodělný původ svých produktů. 

nila-coupleofprague-22.jpg
nila-coupleofprague-3.jpg

Lence jsme připravili několik outfitů, které bude moci nosit i poté, co miminko bude na světě. Šaty a sukně jsou od španělské značky CUS, což je naše velká srdcová záležitost. Její podzimní kolekce je v dostání v NILAstore a částečně se brzy objeví i on-line. Těhotným maminkách moc sluší proužky a Lenka není výjimkou! Třičko od Miss Green z kombinace biobavlny a elastanu bude již brzy k dostání. Silonky Nina jsou od ekoznačky Swedish Stockings, polobotky Angulus

nila-coupleofprague-39.jpg
nila-coupleofprague-59.jpg
nila-coupleofprague-44.jpg
nila-coupleofprague-70.jpg
nila-coupleofprague-45.jpg
nila-coupleofprague-47.jpg

Márinka vyzkoušela novou kolekci Hebe (legínky Sketch) a perka od KAVAT a nakonec to pořádně rozjela s našimi oblíbenými Plan Toys.

nila-coupleofprague-31.jpg
nila-coupleofprague-34.jpg
nila-coupleofprague-51.jpg
nila-coupleofprague-61.jpg
nila-coupleofprague-62.jpg
nila-coupleofprague-67.jpg
Lence i Márince velice děkujeme za podporu NILY a těšíme se na všechna setkávání v budoucnu. A na miminko! 

Komentáře

Chcete článek nasdílet?