Text: Eva Urbanová //odstavce 6 a 7 přidány dne 11.9.2016//

Od doby co jsem začala podnikat, jsem konstantně v jiném stavu. Medě budou čtyři roky, jednou to nevyšlo, loni na Vánoce se nám narodil Barnabášek a uvidíme, co dál. Často se lidé ptají na to, jak to zvládám, nebo se diví, že to zvládám, anebo si myslí, že to nezvládám.  A já vždy říkám: jde to, dře to, mám štěstí na muže, na chůvu! Mám svůj ryze osobní recept a o něm chci dnes psát. Popravdě šílím ze sloganů, že mateřská je na rozjezd podnikání ideální období, protože Vás nemusí nic stát a s rodinou se skvěle kloubí. Tak černobílé to totiž podle mě není, zejména pokud se z  toho má vyklubat něco hmatatelného, na čem bude možné dál stavět, a nikoli podřadná řehole či něco, co děláme jen proto, že se to skloubit dá, místo něčeho, co opravdu dělat chceme.

9336978612_43d869f4a6_k-2.jpg

1. Sebevědomí a prolejzačky

Mateřství je často pěkná rána pro naše pracovní sebevědomí. Drobnohled okolí a mainstreamové názory diktují intenzivní péči o dítě skoro do tří let a pracující mámy jsou často předmětem kritiky. To je něco, co na západ od našich hranic prakticky neznají a nechápou to často ani naše vlastní mámy, které se do práce často vracely brzy. Nejsem příznivce jesliček a separace dítěte, jen si myslím, že má každá žena právo zvolit si vlastní cestu a způsob, jak v rodině funguje. Zaujmout tento postoj vyžaduje sebevědomí, což je ostatně jeden z předpokladů podnikání. Není to vždy jednoduché, ale postupně se i já učím si za svou osobní cestou stát. Přísluší mi někomu radit, jak to má dělat on? Vůbec ne. Otázky mateřství jsou tak osobní, tak jedinečné, že jediné, co mohu sdílet, je, jak to dělám já, respektive jak to děláme my, co bych třeba udělala jinak a co zpětně dává smysl. Jediná rada tak zní, aby si každý uhájil své právo zařídit si život po svém. Poradní hlasy, podpora a dobré nápady jsou vítány, ale lamentování, srovnávání a hodnocení nikoli. Chce to činit i nepopulární rozhodnutí při zachování kvalitního spánku, což se v podnikání také velmi hodí. Stejně jako chuť jít do nějakého toho rizika. Znáte to, když je Vaše batole támhle nahoře na té prolézačce pro mnohem větší děti? Nespadne do chvíle, než na něj někdo křikne „pozor, spadneš!“ Dodnes si v podnikání občas připadám jako takové batole a velmi si vážím důvěry a podpory okolí.

2. Kdy začít a jak je to s nárazníkem

Než jsem se pustila do podnikání, pracovala jsem v mezinárodní korporaci, kde jsem si našla i muže, což tak bývá, když jste někde od nevidím do nevidím. Ale toto byla láska na první pohled. Ve třiceti jsem se šťastná vdávala a miminko bylo aktivně chtěno, ale nepřicházelo. S velkým respektem jsem sledovala kolegyně, které se vracely po roce mateřské do práce na zkrácený úvazek, nikdo jim to moc neulehčil, nadváhou rozhodně netrpěly a makaly s nižším platem často za dva. Nedovedla jsem si sama sebe v té roli představit, i když práci jako takovou jsem měla moc ráda. O čtyři roky později jsem tedy dostala nápad, že když už jsem dost upracovaná a stále bezdětná, nebylo by špatné rozjet podnikání a pak, kdyby třeba ty děti přišly, bych se už nikam nevracela a žádného šéfa bych neměla. Muž odešel na volnou nohu o dva roky dříve, takže jsem měla i jeho podporu.  Tak jsem se pustila do podnikání, šoupla jsem do toho všechny své úspory a naše celkové příjmy se rapidně propadly. To asi skoro každý, kdo začal podnikat, zná. Trvá to doteď, ale naštěstí nám to nějak nevadí. Svoboda je dobrá a kdo ji zakusil, těžko mění zpět. To je asi hlavní plus, proč bych maminkám podnikání či práci na volné noze doporučila. Nemít fixní pracovní dobu či neefektivní kolegy v týmu, kvůli kterým nemůžete jít včas domů, je obrovská výhoda. Podnikání se z dlouhodobého hlediska s mateřstvím často kloubí lépe než zaměstnání, i když možná jste si všimli, že dovolenou mají jen zaměstnanci...

Mínusem mohou být právě ty zmíněné finance. Když si teď odmyslíme profese na volné noze a podíváme se na budování byznysu (ve smyslu nové značky, výrobku či e-shopu), málokomu se podaří rozjet to hned tak, aby dosáhl stejných měsíčních příjmů (teď nemám na mysli výnosy podnikání, ale to, co si fakticky můžete sama sobě poslat na účet a utratit za zmrzlinu), jako by býval mohl mít v zaměstnání od prvního dne. Nepříliš známou pravdou je, že málokomu se vůbec napoprvé podaří to rozjet. Podnikání je dřina a riziko; např. podle statistik z USA přibližně 40% projektů zahyne během prvního roku, 8 z 10 projektů pak zaniká v prvních pěti letech, dalších 80% z těch, které přežily prvních pět let, zaniká v následujících pěti letech. Nemusí to být zjevné, neboť vidíme jen toho, kdo přežije. Důvody by byly na samostatný post, ale nejčastějším je ten, že někdo začne podnikat, protože něco umí nebo ho něco baví (například péct skvělé koláče), místo aby uměl, mohl a chtěl budovat firmu (Nejkoláče s.r.o.), což jsou dvě zcela odlišné věci. To jsem si ani já na záčatku plně neuvědomila. Přestože existuje spousta příruček, jak si svůj nápad rychle a levně otestovat, já osobně vidím, že v reálu to většina z nás podcení! Myslím si, že taková „nárazníková“ částka, kterou by člověk měl mít bokem (tj. neměl by ji investovat do podnikání) pro případ, že to půjde pomaleji, by se měla pohybovat v ekvivalentu alespoň ročního platu, který předpokládám odpovídá Vašim výdajům. Málokdo z nás může začít tak, že vše prodá, nastěhuje se do garáže, kousne do jablka a vymyslí Apple. Kam bychom dali ty děti, že?

9985819526_9832b27ffa_k.jpg

3. Šátky, hormony a excelové tabulky

To ale předbíhám vlastní příběh. Roční plat jsem samozřejmě našetřený neměla. Riziko, do kterého jsem šla, bylo z dnešního pohledu docela vysoké, rozhodnutí začít podnikat ještě před založením rodiny však zpětně hodnotím jako velmi dobré. Minimálně jsem se o mnohém rozhodovala ještě v plné síle, neovlivněná tou změnou, co mě čekala. Otěhotněla jsem slavnostně poté, co nám bylo řečeno, že žádné děti mít nemůžeme, a cca půl roku poté, co jsem projekt NILA spustila a průběžně přiživovala druhou prací na volné noze. To mi dalo další nárazník devíti měsíců těhotenství na práci, a leccos jsem tak stihla dokončit, konkrétně spuštění e-shopu a první Vánoční sezónu, neboť Meda je lednová. Jsme s mužem zastánci takového toho nošení v šátku, takže jsme Medu prvních devět měsíců doslova na rukou nosili, kojila jsem na písknutí a ničemu jinému se moc nevěnovali. Bylo to krásné období. Pro NILU to však znamenalo stagnaci. Hlídání jsem měla nepravidelně,  v rozsahu dvou hodin denně, v rámci čehož jsem se snažila to nějak podržet, zbytek po nocích. Dělala jsem chyby. Nedostatek spánku a hlava v pejru není optimální pro nějaké strategické plánování. Když něco nefungovalo, odkládala jsem řešení, stejně jako jsem nedostatečně rychle reagovala na to, co fungovalo dobře. Jakkoli pro náš vztah s Medou to bylo zásadní a myslím si, že z toho doteď čerpáme, bylo jasné, že musím hlídání navýšit a nějakým způsobem se denně alespoň na pár hodin mentálně odstřihnout. Zpětně si myslím, že na období nejméně prvního půlroku po narození je v podnikání nutné si za sebe najít náhradníka, který to podle Vašich instrukcí povede dál. Nakonec, může to Váš podnik i skvěle nakopnout! To byl třeba případ jedné skvělé kavárny v našem okolí (Biozahrada v Belgické ulici), kterou na rok převzal manžel, zoptimalizoval procesy a vrátil zpět. Pokud můžete začátek podnikání odložit na dobu, kdy miminko můžete alespoň na pár hodin denně někomu svěřit, tak je to myslím dobrý nápad. Budování primární vazby s dítětem je podle mne důležitá investice do Vaší budoucnosti, která se s podnikáním kvalitně skloubit nedá.

13492416903_5d52d7b48a_k.jpg

4. Chůvička či babička, aneb pracuje se ve dne

Přečetla jsem v těhotenství pár knížek a dospěla k osobnímu přesvědčení (které nikomu nevnucuji), že děti do tří let vlastně nepatří do kolektivu dalších dětí, potřebují ke spokojenosti jednu stabilní dospělou osobu, která se jim plně věnuje. Samozřejmě převažující názor v Čechách je ten, že to musí být maminka. Tuto možnost jsem neměla, rozjeté podnikání nezavřete jen tak ze dne na den a hlavně, to je asi důležitější, tak jsem to ani nechtěla, ani necítila. Už v období mezi šestým a osmým měsícem Medy jsem měla pocit, že je hlavní, když má někdo čas jen na ni, neutíká pohledem k počítači ve snaze něco rychle udělat, šulí vše a všechny kolem sebe, aby se to „nějak dalo“, jako to bylo u mne. Indoktrinovaná okolím jsem hodně řešila, co dál, a zpytovala svědomí, až jsem s podporou muže zvedla telefon a zvýšila naší chůvičce úvazek na 6 hodin denně, a to nikoli u nás, což nefungovalo, ale u ní doma. To NILU doslova zachránilo, spolu samozřejmě s mým mužem, který se denně Medě věnuje minimálně tři hodiny v kuse. Šest hodin denně pro mě bylo opravdu minimum, abych dokázala něco smysluplně rozvíjet. Po chvíli začne každé podnikání bobtnat pod rukama a úkolů, starostí i radostí přibývá a jen přibývá v míře, kterou si člověk dopředu nepředstaví. Samozřejmě ne každý si může v takovém rozsahu hlídání dovolit, nebo nechce. Já bych to však bez toho nezvládla a všemi deseti podporuji jakýkoli nápad, že by stát platil rodičovskou dovolenou babičkám, či na chůvy přispíval (myslím, že by se to státu mnohonásobně vrátilo). Přijde mi, že z nedostatku těchto možností se někdy maminky snaží podnikat ve dvou. O tom jsem psala zde.

5. Co když se to nějak rozjíždí nebo naopak hapruje

Jedna věc v podnikání platí – jak musíme být připraveni na neúspěch, stejně bychom měli počítat s úspěchem. V našem projektu se za šťastný krok a rozhodnutí dá asi považovat otevření kamenné prodejny. Provozovat e-shop byl urputný boj, jakmile jsme vyšli „na ulici“, zákazníci mnohem lépe chápou, o co nám jde a co se snažíme dělat. Najednou už nás bylo čtyři a půl, sem tam jsme se dokonce i všichni v práci sešli a začínalo to vypadat jako rodinná firma. O tom, jak náročné i zábavné to bylo prvního půl roku po otevření jsem psala zde. Jako máma jsem tak spadla až na třetí místo v množství stráveného času s Medou. Jenže nebuďte v obchodě, kavárně, či jakémkoli jiném provozu, který začíná, to můžete rovnou skončit. Když se začne dařit, může toho být na přechodnou dobu příliš. Realita předběhne Vaši rychlost a je klíčové nestát dobře nastartovanému podniku v cestě (četla jsem, že nejdůležitějším úkolem začínajícího podnikatele je právě to, připravit sebe sama a svůj podnik na růst). Nápadně podobné to je, i když se nedaří, jak jste chtěli, a Vám nezbývám než pracovat ještě řádově víc, aby se to změnilo. Jak to zvládnout s batoletem v patách? Zní to snad jako trapné podnikatelské self-help klišé, ale je podle mě nezbytná vize (dobře definovaný cíl) a neúnavné nadšení pro hledání cest, jak se k cíli dostat. Předpokladem, který je pro podnikající maminky důležitější, než pro jiné, je pak zdraví a dobrá kondice (včetně psychické), a to Vaše i Vaší ratolesti. Fyzické zdraví si samozřejmě koupit nelze, ale jsou věci, které ovlivnit můžeme. Nejsem v tomto směru žádný guru a sama mám děsné mezery (třeba dost piju víno a málo cvičím), ale snažím se myslet na sebe a na svou rodinu a dělat informovaná rozhodnutí. Prošla jsem v kritický moment klasickou terapií a na rozdíl od komerčních „život-měnících“ kurzů na to nedám dopustit. Tam jsem se například naučila uchránit si spánek i za cenu občasného hlídání přes noc. Když si nevím rady v podnikání, snažím se oslovit toho, kdo prošel podobnou cestou, nebo by pro mě konkrétní odpověď mohl mít. Moudří lidé Vám často rádi poradí jen tak a čím dál více si ověřuji pravidlo, že ti nejvytíženější lidé mají nejmenší problém si na Vás udělat čas. Nevěřím v bezpracná rychlořešení. Myslím, že je nezbytné si rozjezd podnikání odpracovat. A věřím, že to jde i s dítětem po boku, jen to chce lepší plánování, budování zázemí a větší pevnost přesvědčení, že to půjde a že za to náš podnik stojí. Učím se nebát říct si o pomoc. A to i u zcela praktických věcí. V nové mladé generaci je i spousta lidí, kteří Vám půjdou pomoct jen tak, aby se něco naučili a něco zažili. A to je i trend budoucnosti.

photo.jpeg

6. Pokus druhý

Stačilo si do ložnice dát koberec Beni se symbolem mateřství a bylo to tady zas. Těhotenství s Barnabáškem mi dalo hodně zabrat. NILA se rozjížděla, nabírali jsme nové lidi a Meduška se dostávala do fáze období vzdoru. Užili jsme si úžasný výlet za koberci do Istanbulu i veletrhy v Paříži, ale neopouštěly mne obavy, zda a jak to budu zvládat s dvěma dětmi. Naštěstí i Barnabáš si vybral termín příchodu na svět zcela v souladu s prodejním cyklem, hezky až na Vánoce. Pracovala jsem do posledního dne, přenášela patnáct dní a mám pocit, že větší bříško snad v Podolí neviděli. Možná často ve chvíli, kdy máme velký strach, věci proběhnou hladce a rychle, abychom zas tu odvahu získali. Meda se probudila, měla doma brášku, byly Vánoce a my si to moc užili. Následující měsíce nebyly jednoduché, ale žádné velké drama mě vlastně nečekalo. Naopak. Meda začala chodit do školky, každodenní logistika spolu s prací mne plně pohltila, ale obávané pocity "nezvladatelnosti" nenastaly. Naopak. Barnabáš je neuvěřitelný pohodář a Meda úžasně vtipná a veselá a tak ta spousta radosti, kterou z obou dětí máme, vždy vše vynahradí. 

13418585_903637799746325_1411683624168754841_o.jpg

7. Výzvy nekončí a shrnutí pro ty, kdo mají rádi vlaky

Co se týče mého osobního příběhu, dostávám se do bodu „nyní“. Podařilo se nám dojednat rozšíření NILAstore o vedlejší prostor a minulý týden jsme otevřeli pobočku NILAkids. Našemu e-shopu se také již vede docela dobře. Máme nové skvělé kolegy. Posledních pár dní jsem děti skoro neviděla, neboť do toho všeho jsme se rozhodli přestěhovat i jako rodina. A tak tady sedím, píšu tyto řádky, před sebou mám spoustu krabic k protřídění, nedokončené práce a kreativních úkolů na podzim. Další hodiny a hodiny práce v situaci, kdy bych mnohem raději byla někde na chalupě s dětmi. Ale podnikání je výzva, kterou jsem se rozhodla přijmout svobodně a ze zkušenosti už naštěstí vím, že zase bude lépe. Poslední měsíce jsem se naučila, že člověk si při podnikání s dětmi musí život učinit maximálně jednoduchým. Naše stěhování souvisí s rozhodnutím žít v minimalistické domácnosti, mít jednoduchý systém, zbavit se všech plastů a nepotřebných věcí. Svůj vymazlený byt jsme pronajali mladému páru, který si jej, věřím, na sto procent užije. Stýská se mi po něm už teď, ale smutno mi není. Mám dva pokoje zalité sluncem k umístění těch pár věcí, které miluji nejvíce, dva štěndry místo celé šatny, velký kus zahrady k dispozici a pocit krásného nového začátku. Děti nemají vlastní pokoj, neboť jim to tady chceme přizpůsobit všechno a získat tak čas prostě jen tak "být" jako rodina. A to mě baví, je to moje nová výzva. 

***

Kdybych měla tento dlouhý post shrnout. Myslím si, že podnikání není pro každého a s malými dětmi už vůbec ne. Nemělo by být pouze východiskem z nedostatku jiných příležitostí, alternativou k Vašemu milovanému zaměstnání, kde ale bohužel nenabízí zkrácený úvazek. Podnikejte, pokud je to Váš životní sen. Sny se plní, když na tom člověk pracuje, což platí v zaměstnání, v neziskovce, při plné péči o děti či někoho bližního, na volné noze, stejně jako v podnikání. Důležité je, co chcete od života Vy. Čas se koupit nedá, a hodnota peněz je tak vždy jen relativní. Dlouholetá studie prokázala, že jakmile v životě dosáhnete příjmu zajišťujícího běžné životní potřeby, další bohatství Váš subjektivní pocit štěstí neovlivní. Tam už hrají roli pouze naše vztahy a naše životní realizace.

Podnikání nabízí svobodu, uspokojení, dobrodružství, hmatatelné výsledky Vaší dřiny, ale také často drsné pády, lekce a ponaučení. Přirovnala bych ho k řízení vlaku, kterému po chvíli skřípavého rozjezdu a hledání v mapě přestanou dobře fungovat brzdy a za okny mizí měsíce a roky, probíháte černými tunely, krásnými úseky i sněhovou bouří, často nevíte, kdo je na vedlejší koleji a kde je další křižovatka, jednou rukou přidáváte do kotle a druhou držíte záchrannou brzdu. Tu však použít nechcete, protože někde tam v dáli vidíte ten světlý bod, kdy Váš byznys začne konečně dobře fungovat. To není otázka měsíců, spíše několika intenzivních let. S rostoucím pocitem radosti ze svobodné jízdy odmítáte cestu vzdát. A tak se spíš vyrovnáte s čímkoli, co přijde a jedete a jedete. Tenhle text byl pro ty z Vás, které jste si na cestu přibraly malé pasažéry, či to plánujete. Ze srdce Vám přeji, ať se Vám daří držet směr, stěrače stírají, a nechť Vás Váš horizont neodolatelně přitahuje.  

Komentáře