Co jsme otevřeli NILAstore, snažím se v něm sama strávit maximum času. Poznat Vás, naše zákaznice, zjistit, co Vás baví a zajímá. Často se dáváme do řeči a já zjistila, že je kolem mne spousta skvělých nápadů, které čekají na realizaci. Pár témat, týkajících se začátků podnikání, se v těchto rozhovorech vrací a já se rozhodla sepsat k nim pro NILAblog tuto krátkou sérii vlastních úvah. Nemohu poučovat, to mi nepřísluší, ani na to nemám zkušenosti. Chci jen sdílet a nahodit diskuzi, která by třeba některým z Vás mohla něco přinést. Na začátek posílám pár osobních úvah na téma pro a proti podnikání „s někým“, tj. s kamarádkou, obchodním či životním partnerem, či s maminkou. Prostě jinak než sólo. Zní Vám to povědomě?

1395405_539800889447062_320249944_n.jpg

Krásné spodní prádlo, skvělá limonáda, designová hračka, konečně pořádná kavárna? Nápad máte a ten správný hlas ve Vašem okolí Vás ujistil, že pro dobrý byznys je vždy místo. Máte jej v hlavě, trochu na papíře a nedá Vám spát. Už čtrnáct dní se nápad nezměnil. Svěřila jste se s ním spřízněné duši a té se rozzářily oči. Co kdybychom do toho šly spolu? Ani ona teď nemůže spát. Vždyť dva jsou více než jeden. A někdy jeden bez druhého stává se nulou (alespoň tak to psal můj tatínek mamince v dopise z vojny). Dva více vědí, více zvládnou, více mají, v trablích si pomohou. Vše sdílí, ale také se o vše dělí. A Vy tak řešíte své první velké obchodní rozhodnutí. Ať už jde o kamarádku, či pečlivě vybraného obchodního partnera pro Váš projekt (dále jen pro zjednodušení „kamarádka“), zde je pár bodů, které je – dle mého názoru - dobré při rozhodování uvážit.

9d1b744d110a9dd7b2007dce8c813d3e.jpg
 1. Podnikání pro mě bylo a je hodně práce. Hodně práce. A hodně práce. Zde jistě platí, že dva jsou více, než jeden. Otázka je, zda bude kamarádka pracovat stejně intenzivně jako Vy? Má na to prostor, čas, hlídání dětí a výdrž? Ošulí praní, vaření, manžela a tchýni? Má motivaci? 
 2. Najednou člověk potřebuje znát a umět vše. Od psaní smluv, přes základy účetnictví, po aranžování výloh. Jste kreativní, zatímco kamarádka je velice organizovaná a praktická? Baví ji kontrolovat faktury, zatímco Vy jste nejlepší kuchařka ve městě? Pak se možná výtečně doplňujete a v týmu máte obrovskou výhodu.
 3. Dva více vědí i vidí. Je tím pádem více z čeho vařit, až nápady dojdou, nebo bude potřeba změnit kurz. Dokážete konstruktivně diskutovat a spíte dobře, i když jste v ostřejší diskusi nevyhrála? Pak s kamarádkou získáváte cennou výhodu dvojí perspektivy.
 4. Kamarádka může prospět i jako hlídač. Už žádná práce v posteli či se skleničkou v ruce. Maká se, hlídáme se, prokrastinaci se asi s kamarádou v zádech odolává lépe.
 5. Kamarádka pravděpodobně vše neodkývá, neboť nyní jde i o ni. Váš byznys plán tedy získá neodbytného kritika. Možná bude ve výsledku lepší. A možná právě díky tomu uspějete.
 6. Má kamarádka spoustu přátel na Facebooku? Každý start podnikání je také o šeptandě a o networku. Podporu si není snadné koupit. Více lidí, více kontaktů, více zákazníků, více penež v pokladničce.
 7. Kromě sdílení útrap je jistě i sdílení prvních úspěchů podnikání jaksi radostnější a může člověka o to více nakopnout a motivovat. 
1910261_667931223300694_7828555207324843368_n.jpg

Proč přesto spousta lidí podniká sama?

 1. Riziko, že to s kamarádkou nevyjde, není malé, to si asi každý dovede představit. Může jí chybět výdrž, znalosti, čest či peníze. Může změnit názor, vztah, bydliště. Může to být včelka přelétavá. To riziko nelze vyloučit, i když kamarádku znáte sebelépe. Navíc každé podnikání představuje pro vztahy velkou zátěž. Všichni partneři se v podnikání někdy (resp. často) neshodnou a je otázkou charakteru a zájmu na obou stranách neshody řešit tak, aby společné podnikání příliš netrpělo. Pokud charakter či zájem nejsou, je to poukázka na problém.
 2. Je, či není pro Vás zisk jediným měřítkem úspěchu? A jak to vidí kamarádka? Plánujete mít společensky odpovědnou firmu, která nedře lidi z kůže, platí daně a nepodvádí? Nebo plánujete obohatit místní trh o další portál plný falešných slev, k propagaci využívat falešné profily na Facebooku a v případě finanční kontroly máte zajištěny letenky do Ria? Je jistě klíčové mít trvale stoprocentní shodu ohledně hlavních hodnot, jež by Vaše podnikání mělo ztělesňovat. A to nemusí být snadné.
 3. Člověk ztrácí plnou kontrolu nad zásadními rozhodnutími. Logo bude provedeno v graffiti, doménu nepotřebujete, na Facebook budeme dávat vtipy a kdo to pustil zaměstnance dřív domů? Názory se zkrátka mohou časem rozejít tak, že hledání kompromisů zabere velkou část dne a spokojen nakonec stejně není nikdo...
 4. Je to tak... Stovka děleno dvěma je padesát korun, to je neúprosný zákon. Klube se úspěšný byznys a na účtu se hromadí zisky, které je logicky třeba dělit. Vy pracujete více a kamarádka méně? Co k tomu více. Tohle si dovedu představit, že bývá často problém. Pokud víte dopředu, že to bude více na Vás, existují i jiné varianty než 50% podíly v s.r.o. a je jistě lepší to řešit hned zkraje, ideálně smlouvou (snad jediný okamžik, kdy ze mě mluví bývalý advokát). 
 5. Zisk se nedostavil, náklady jsou nečekaně vysoké a potřebujeme další peníze, protože to přece nevzdáme! Vy jste ochotná je dodat, kamarádka ne, nebo nemá. Myslím si, že je dobré mít pro tento případ jasný plán.
 6. Za vše, co kamarádka dělá, nesete zodpovědnost. Její chyba je i Vaše chyba. Nezapomeňte, že reputace se buduje dlouho, ztrácí rychle. Moje bývalá šéfová říkala, že to trvá přesně 20 minut. 

A co jsou tedy podle mě ty správné důvody jít do byznysu s kamarádkou a na co myslet? Obecné pravidlo zní jasně: přínosy musí převážit rizika. Jenže jak obecnou formuli proměnit v konkrétní rozhodnutí? "Pustit" si kamarádku do podnikání lze jistě zvažovat, když Vám pro realizaci nápadu chybí klíčová dovednost, kterou právě kamarádka má a kterou si nelze "zajistit" jinak (např. najít a zaplatit skvělého baristu pro novou kavárnu může být zkrátka nad Vaše možnosti). A pak proti přínosu kamarádky postavíte všechna zmíněná "proti", uděláte součet pro a proti a máte to:) Takhle snadné to však bohužel není a hlavně - čistě rozumem to vyřešit nejde... Intuice se mi zpravidla osvědčila jako daleko lepší rádce - musím cítit, že s tímhle člověkem do toho prostě chci, snad až z nějakého důvodu musím, jít. A to hned, protože tenhle nápad je ten pravý. 

Komentáře