Za srdečností Podhorácka

27. 10. 2023

„Dědictví otců zachovej nám, pane“

Vydejte se s námi na Podhorácko, do malebného domova Petry a Petra Burianových. Právě tam rodiče pěti dětí a zapálení opatrovatelé tradic již více než dvacet let žijí, hospodaří a postupně rekonstruují selský grunt z 18. století. Dovolím si odhadnout, že Petru možná znáte. Je autorkou oblíbených kuchařek Cesta z těsta a Jihomoravský krajáč, vítězkou 1. řady TV soutěže Peče celá země i oblíbenou tvůrkyní a moderátorkou pořadů České televize Pečení na neděli.

Text: Eva Urbanová
Foto: Lucie Fenclová

dsc_5653.jpg
dsc_5791.jpg

Oba manželé mají v tomto trochu pozapomenutém kraji hluboké kořeny. Spojuje je také silný vztah k folkloru a tradicím. Petra je zastánkyní domácí soběstačnosti a – jak sama říká – potřebuje stále něco dělat rukama. Původní profesí právnička ráda přede, šije, plete z proutí, orobince, vlny, drátu a různými technikami zpracovává i jiné přírodní materiály. Ale hlavně ráda peče a věnuje se všemožně prakticky i teoreticky lidové stravě. Pracuje např. na Koláčové mapě ČR. Petr rád vyřezává, plete z proutí a také včelaří. Chovají slepice, králíky, husy, a přejí si mít i kozu. Mají ovocnou, zeleninovou i bylinkovou zahradu. To vše je cennou inspirací i ostatním.

dsc_6005.jpg

Petra má na sobě šaty Joria Chocolate Checks 

dsc_5920.jpg
dsc_6018.jpg

Svůj domov získali v havarijním a podmáčeném stavu; původně patřil Petrovým rodičům, žili zde jeho babička s dědečkem. Jako typické hospodářské stavení dávalo dříve více prostoru zvířatům než lidem. Opravili je postupně a do velké míry soběstačně, a to za použití tradičních technik a přírodních materiálů. Vlhkost ve stěnách vyřešili tak, že plně respektovali starou stavbu a nechali ji dýchat. Do podlah byl použit systém „iglú“, který se inspiroval technikami starých Římanů. Ti pod povrch podlah umisťovali vzájemně propojené hliněné amfory a tím zajišťovali odvětrávání zdí. Samotné zdi v přízemí jsou opatřeny omítkami z české hlíny, která nejen zútulňuje prostor, ale opět i dýchá a reguluje vlhkost. V koupelně je hliněná omítka navíc vymydlená marseillským mýdlem a vyleštěná, což působí částečně voděodpudivě. Zachovali i cihlové klenby, které zůstaly částečně neomítnuté.

dsc_6739.jpg
dsc_6587.jpg
dsc_6605.jpg
dsc_6593.jpg

Samozřejmě nás velmi zajímala Petřina prostorná kuchyň v přízemí. Tu Petra s ohledem na své aktivity nazývá „pracovní“ kuchyní. Pořádá zde kurzy, často se zde natáčí, fotí, a stává se tak tlukoucím a poloveřejným srdcem prostoru – světnicí domu č. 27. Vévodí jí kachlová kamna a pracovní pult oddělující kuchyň a prostor jídelny, nepřekvapí spousta pracovní plochy. Předměty tu ponejvíce – jak říká Petra – „mají svůj příběh“. Občas je ale doplní i zcela nová řemeslná práce. Tak vedle sto let starého stolu najdete třeba i zcela novou polici dělanou podle staré předlohy nebo židle vyhozené ze staré sokolovny v Praze. Filozofií manželů je, že ne vždy je třeba kupovat věci nové. Je i spousta věcí, která jinde dosloužila a stále si zaslouží, třeba i po malých úpravách, novou šanci. Rustikální styl dřevěné kuchyně tak ladí s předměty, jež Petra sbírá a které se jí tu scházejí od přátel a fanoušků. Je tu i velká knihovna s úctyhodnou sbírkou kuchařek. Součástí rekonstrukce této části domu bylo i podlahové vytápění, které Burianovi i jejich návštěvy oceňují v zimních měsících. Rodina samotná běžně používá komornější kuchyň v přízemí domu.

dsc_6050.jpg
dsc_6069.jpg
dsc_6117.jpg
dsc_6147.jpg
dsc_6168.jpg
dsc_6233.jpg
dsc_6039.jpg
dsc_6179.jpg
dsc_6334.jpg
dsc_6367.jpg
dsc_6533.jpg

K odpočinku láká koupelna, opatřená samostatně stojící vanou z druhé ruky a velkoformátovou dlažbou ve smaragdově zeleném odstínu. Kulatá umyvadla jsou zasazená do staré dubové desky, na návštěvníky z niky shlíží replika Mony Lisy, jejíž originál visel v 16. století taktéž v koupelně krále Františka I. na zámku ve Fontainebleau. Koupelnové okno zdobí ručně háčkovaná záclona. 

dsc_6555.jpg
dsc_6547.jpg

Dalším příkladem recyklace jsou podlahy v horním obytném patře pocházející z měšťanského domu z Českých Budějovic, který se před lety boural a dlažba se vyhazovala. A je evidentní, že jen tak něco Burianovy nezastaví. Nedávno přikoupili i vedlejší stavení v dezolátním stavu a jeho rekonstrukci chtějí věnovat následující roky. Plánují zde dát ještě větší důraz na tradiční stavební postupy, nekompromisní přírodní materiály včetně šindelové střechy, a také je čeká renovace dochované pece na chléb. Vzniknout by zde měl tzv. výminek a v ideálním případě i komunitní prostor pro sdružování – společné pečení na svatby a jiné příležitosti, uchovávání tradičních řemesel a kurzy.

dsc_6768.jpg
dsc_6854.jpg
dsc_5600.jpg
dsc_6912.jpg
dsc_6978.jpg

Z návštěvy si odnášíme sen a životní motto manželů Burianových: „Čestně žít, nikomu neškodit a každému, co jeho jest.“ Přejeme jim, ať se jim to nadále tak skvěle daří a ať zde ve zdraví a spokojenosti dále hospodaří.

Zapsat se můžete do jednoho z vyhledávaných Petřiných kurzů či její tipy a rady sledovat na instagramovém profilu @bududub, kde s vtipem a odlehčeně zpřístupňuje tradice, zkušenosti i skvělé recepty ostatním.

dsc_6693.jpg
dsc_6673.jpg
dsc_7120.jpg
dsc_7154.jpg
dsc_7074.jpg
Chcete článek nasdílet?