Krásno a stav věcí, které dohromady dávají smysl, je pro nás něco jako terapie

2. 6. 2023

Manželé Diana a Roman Dušek stojí za úspěšným concept storem TeakPeak z jižních Čech, který nabízí nábytek a doplňky do domácnosti vlastní výroby, stejně jako pečlivě vybírané kousky od českých i zahraničních dodavatelů. Když se tedy loni sami stěhovali, zajímalo nás, podle čeho nové bydlení vybírali a jak se v něm od té doby zabydleli.

Rozhovor vedla: Jana Krato
Foto a styling: Diana Dušek

_41.jpg

Jak sami říkají, při hledání nového místa nechtěli nic uspěchat, a tak od rozhodnutí pro změnu uběhl více než rok ustavičného pátrání a zkoumání možností. V jednu chvíli dokonce zvažovali, že opustí město a půjdou bydlet na samotu. Pak se však dozvěděli o dlouhodobé rekonstrukci činžovního domu nedaleko centra Českých Budějovic a po první prohlídce bylo jasné, že hledané bylo nalezeno. Stačilo prý otevřít původní špalety do probouzející se zahrady a bylo rozhodnuto. Vedle krásného místa, které doslova nabíjí energií a inspirací, si Diana s Romanem pochvalují spoustu dalších pozitiv, včetně skvělých majitelů, kteří v domě rovněž bydlí a každodenně opečovávají zdejší kvalitu života a obecnou pohodu.

_01.jpg
_02.jpg
_11.jpg

Keramika v poličce představuje sbírku od řady tvůrců – In August Company, Daniela Machila nebo Petry Mahdalové. Některé kousky si manželé přivezli ze svých cest do zahraničí, jiné si Diana vytvořila sama.

_05.jpg
_07.jpg
_09.jpg

Jak dlouho už ve vašem novém bytě bydlíte, máte už vše zařízeno, nebo zařizujete postupně?

V bytě bydlíme poměrně krátkou dobu.Tento duben je to akorát rok od nastěhování. Zařizujeme postupně a zařizujeme pomalu. Vždy čekáme, než nám prostor sám ukáže, co mu bude slušet nejlépe a v jaké podobě bude i nám dělat největší radost.

Podle fotek je zřejmé, že byt prošel skutečně citlivou rekonstrukcí, včetně nádherného stropu s původní malbou. Probíhala rekonstrukce částečně i ve vaší režii, nebo jste se přistěhovali již do hotového?

Asi to bude znít až moc pohádkově a my z tohoto příběhu vyjdeme jako příliš velcí šťastlivci, ale rekonstrukce probíhala výhradně v režii majitelů. Když jsme poprvé navštívili prostory našeho bytu, rekonstrukce byla v plném proudu. A i když majitelé byli otevřeni diskusi, po nastínění jejich plánu zde nebylo nic, co bychom chtěli měnit.

_15.jpg
_18.jpg
_30.jpg
_20.jpg
_28.jpg

Stěnu ložnice zdobí plátno od umělkyně Kateřiny Dobroslavy Drahošové.

_32.jpg

V zařízení poznávám i předměty z dílny TeakPeak. Kolik kusů nábytku z vašeho vlastního portfolia doma máte? Přidáváte postupně další?

Našich kousků zde máme vcelku dost. Od malých stoliček po komody, křesla. Obecně jsme pro kombinaci vintage úlovků s prací novodobých tvůrců. Jsme rádi, když můžeme prostor zútulnit věcmi, které mají rozpoznatelné příběhy, a to ať spojené vyloženě s námi nebo s někým jiným. Časem, jak pokračujeme s vybavováním, přidáváme i nové věci. Momentálně je nejnovějším přírůstkem skládací křeslo a podnožka podle návrhů japonského designéra Takeshi Niiho. Tyto krásné kousky jsme objevili na nábytkové výstavě ve Stockholmu a najdete je i v naší nabídce.

Podle jakých kritérií zařízení do domácnosti vybíráte? Sháníte nábytek třeba i po bazarech nebo bleších trzích?

Na první pohled je jasné, že oba jsme staromilci. Někdy možná až moc. Ve vintage věcech je příjemná nostalgie, a hlavně máme slabost pro designy z mid-century éry a přelomu století, což je znát i na nabídce našeho TeakPeaku. Přísná kritéria pro výběr ale vyloženě nemáme a nákup z druhé ruky pro nás rozhodně není cizí.

_33.jpg

Konferenční stolek a dřevěné stoličky jsou z vlastní výroby TeakPeak. Křeslo s podnožkou bylo vyrobeno podle návrhů japonského designéra Takeshi Niiho a najdete jej rovněž v jejich nabídce. Původní strop se ve své kráse a autenticitě zachoval díky pečlivé rekonstrukci celého domu.

_35.jpg

Níže: Jídelní stůl je vintage ze 70. let. Ze stejné doby pochází i červené jídelní židle z dílny Marcela Breuera a stojací lampa Medusa podle návrhu Luigiho Massoniho, zakoupené v obchodu Qurated.

_34.jpg

Máte nějaký vysněný kus nábytku, na který jste ochotni si klidně pár let počkat?

Rozhodně máme, ale není to tak, že bychom na ně vyloženě čekali. Jsou to snové, raritní kousky, jejichž koupě momentálně mnohonásobně převyšuje naše rozpočty.

Jak byste definovali váš styl? Kde čerpáte inspiraci při zařizování?

Jsme sběratelé a sbíráme smysluplné příběhy. Náš styl je různorodý a necítíme se být striktně svázáni určitým směrem. Inspiraci čerpáme z mnoha zdrojů – knihy o interiérech, časopisy, včetně návštěv u našich přátel.

_44.jpg

Gramofon ze 70. let a zesilovač z 80. let od značky Luxman se výborně doplňují s komodou na vinylové desky, kterou najdete v nabídce TeakPeak.

_39.jpg

Níže: Mezi keramikou na výstavní knihovně (TeakPeak) najdete například vintage kyusu konvičku z Japonska nebo kousky od dánského tvůrce Yuichiho Romity. Skleněnou lampu na komodě mezi okny navrhl v 70. letech Štěpán Tabera.

_35_2.jpg
_51.jpg
_49.jpg
_54.jpg

Jak se navzájem ovlivňuje vaše podnikání s vaší společnou láskou k interiérovému designu?

TeakPeak je hluboce ovlivněn naší láskou k interiéru a designu obecně. Na těchto základech byl vlastně i postaven. Člověk měl obrovskou potřebu a touhu se angažovat
v tomto směru, dotýkat se vysněných kousků, mít s nimi osobní zkušenost, až z toho vyplynul náš concept store s nábytkem
a doplňky do domácnosti. TeakPeak, nábytek a interiérový design bereme velmi osobně a doufáme, že je to v našem přístupu znát. Lidem chceme dokázat, že nákup nábytku stojí za to prožívat, hodnotit jej a hledat i zde obsahy smysluplné a zodpovědné společnosti.

Jaký smysl má pro vás estetika v běžném životě?

Nábytkem samozřejmě krása zdaleka nekončí. Estetická hodnota prorůstá vším, co kolem sebe člověk vytváří, a tento proces je potřeba vnímat a opečovávat. Jsme přesvědčeni, že krásno a stav věcí, které dohromady dávají smysl, je něco jako terapie – bytí v prostoru, s kterým člověk cítí napojení, a naopak, necítí se jím být ponižován. Jedině takové prostory a potažmo předměty pak máme potřebu zachovat, starat se o ně. Hovoříme zde o hlubokých konexích, které můžeme přenést například do ekologických otázek, ale i mnohem dále. V těchto rovinách nelze dělat kompromisy.

Je naopak něco, co by přes práh vašeho bytu nesmělo?

Ano, televize.

_59.jpg
_61.jpg

Schodiště je zdobeno nástěnnými malbami od Patrika Hábla.

_60.jpg
_62.jpg
Chcete článek nasdílet?