Naplňovat ducha místa

19. 5. 2022

Historička umění Jolanta Trojak spolu s architektem Janem Žaloudkem a dcerou Stellou Miou obývají zcela jedinečný byt v Praze na Vinohradech. Laichterův dům, jehož je byt součástí, byl postavený na po­čátku 20. století podle návrhu uznávaného architekta Jana Kotěry. Pojďte s námi na vzácnou návštěvu do překrásného prostoru, kde se zachovala velká část původních interiérů a který s citem pro věc Jolanta s Janem zabydleli.

Rozhovor připravila: Simona Rojíková
Foto: Lucie Fenclová
Kreativní dozor: Patricia BOHO Madarová

_dsc6359_2crop.jpg

Jaká byla Vaše cesta do Laichterova domu a co to pro Vás znamená, mít domov v takovém prostoru? 

Jolanta: Cesta to byla překvapivě jednoduchá. Byt jsme našli na internetovém realitním portálu. Bydlet tady pro nás znamená neutuchající radost a každodenní vděčnost. Těžko lze najít lepší zázemí pro rodinu architekta a historičky umění.

_dsc5439.jpg
_dsc5753.jpg
_dsc5982_1.jpg
_dsc5581.jpg

Jaký vztah máte k období, kdy dům vznikal? Čím obecně i v detailech Vás styl architektonické moderny oslovuje?

Honza: Stavba vznikla v době, kdy se rodila moderna, ale současně doznívala tradice klasické architektury 19. století. Pro Pražany to byl šok. Jen pro srovnání, ve stejném roce se stavěl i pražský Obecní dům. V Laichterově domě se skvěle snoubí ozvěna původních slohů s radikálním nakročením novým směrem. Pro mě jako pro architekta je nekončící inspirací.

Jolanta: Obdobím moderny a nastupující avantgardy jsem se shodou okolností intenzivně věnovala posledních pět let, kdy jsem pracovala na svém románu Svatava, který v září vyjde v nakladatelství Host a jehož děj je situován právě do těchto přelomových let. Považuji za nesmírné štěstí, že jsem knihu mohla psát v intaktně dochované studovně od Kotěry, za stejným stolem, ke kterému sedal nakladatel a stavebník domu Jan Laichter, mimo jiné vydavatel T. G. Masaryka.

_dsc6091.jpg
_dsc6011.jpg

Tibetská mísa je z indického Mahábalípuramu, kde Jolanta před dvěma lety studovala jógu u Indry a A.G. Mohanových, přímých žáků zakladatele moderní indické jógy Tirumalaie Krishnamacharyi.

_dsc5874_1.jpg

Knihovna se s Jolantou a Honzou stěhovala z jejich předchozího letenského bytu. Před více než deseti lety ji navrhli tehdy ještě studenti pražské UMPRUM, dnes respektovaní užití umělci Michaela Tomišková (studio Dechem), Yveta Kroupová a Michal Bačák, jehož ilustrace zdobí vnitřní stěny nábytku. Svým jedinečným rukopisem na ně přenesl všechno, co mají Jolanta a Honza rádi. Nechybí odkazy na literaturu, jógu, umění a cestování.

_dsc6532.jpg

Vonná váza je od kamarádky Kateřiny Šantroch ze Scent Roche. Jolanta dodává: „Vůně jsou pro nás velmi důležité a dotvářejí atmosféru našeho domova. Máme velkou kolekci vykuřovadel, parfémů a vonných svíček.“ 

Pomyslným strážcem a patronem rodinného domova je indický bůh Ganéša, jehož soška vévodí centrálnímu stolu v obývacím pokoji. Jolanta ji našla v zaprášeném bazaru v indickém Puduččéri.

_dsc5803.jpg
_dsc6068_1.jpg

Jak u Vás probíhal proces zabydlování? Jak přemýšlíte o kombinování dalšího nábytku a prvků s původním interiérem? 

Jolanta: Vše vznikalo přirozeně a organicky. Žádná věc se v našem bytě neocitla náhodou. Ke každé máme citový vztah. Najdete tu starý řemeslnický ponk vedle designové pohovky, stolek Coffee Boy od našich přátel z Master & Master, koberce z Maroka, doplňky z Mexika, tapisérie z Filipín, košíky na hady z Marrákeše… Umění meziválečné, stejně jako současné.

Honza: Naší chloubou je grafická sbírka obsahující díla Josefa Istlera, Josefa Koláře nebo Kamila Lhotáka, kterou nám předal můj děda Jan Němec, vášnivý sběratel a osobní přítel zmiňovaných umělců.

Jolanta: Naší společnou láskou jsou také knihy. Obtížně už pro ně v našem bytě hledáme místo. Za ta léta, co jsme spolu, se nám podařilo vybudovat velkou sbírku umělecké a filozofické literatury.

Shodnete se, nebo je výsledek vrchol procesu debat a sem tam i kompromisů?

Honza: Co se týče vkusu, jsme vzácně jednotní. Momentálně se velice těšíme na stavbu našeho rodinného domu, který jsem navrhl a který vyroste v prostředí bývalé zámecké zahrady v jižních Čechách obklopený staletými stromy.

_dsc6306.jpg
_dsc6147_1.jpg

K funkcionalistickým křeslům z ohýbaných ocelových trubek má Jolanta niterný vztah. Navrhl je a vyrobil její děda Dominik Trojak, který byl čalouníkem a výrobcem kabelek v Orlové. Po druhé světové válce začal stavět vlastní továrnu. Komunisté bohužel jeho plány překazili.

_dsc6289.jpg
_dsc6296.jpg
_dsc5660.jpg

Nepřehlédnutelným prvkem je arkýřové okno, ve výstupku máte umístěný stůl se židlemi. Považujete tento prostor za srdce bytu?

Jolanta: Dalo by se říct, že zóny v bytě měníme s pohybem slunce. V kuchyňském arkýři rádi snídáme, po práci se s rodinou nebo přáteli scházíme u velkého stolu v obývacím pokoji orientovaném na jihozápad. Právě odtud, ze vzdušné lodžie, milujeme pozorovat nádherné západy slunce nad Riegrovými sady. Jsme šťastní, že se nám společně daří naplňovat ducha místa, že byt žije. Rádi u nás hostíme přátele, pro které pořádáme večeře a večírky. 

_dsc6502.jpg
_dsc6359_2.jpg

Sošky buddhů jsou dovezené z Thajska a z Bali.

_dsc6425.jpg

Mramorový konferenční stolek je novým přírůstkem z obchodu s vintage ná­bytkem QURATED, který vedou dvě inspirativní ženy Rachel a Monika. Poslední jmenovaná tvoří také pod značkou Kakao a je autorkou vázy, kterou vytvořila recyklací svítidla.

_dsc6573.jpg
_dsc6418.jpg
_dsc6585.jpg
_dsc6670.jpg
_dsc6642.jpg
Chcete článek nasdílet?