Za slunečními paprsky

23. 4. 2023

Dům mezi stromy. Dům prozářený sluncem, kterým skrznaskrz prostupuje pospolitost. Takový je domov Kateřiny Šachové, spoluzakladatelky papírnictví Papelote, a její rodiny, která obývá jednopodlažní novostavbu v pražské Troji.

Text: Karolína Břinková
Foto: Lucie Fenclová
Styling: Pavla Končalová, oděvy Nila

dsc_2536.jpg

Na samotném počátku stálo dědictví, které Kateřině a jejímu muži umožnilo koupit pozemek v kopcovité krajině pražské Troji. Se samotnou stavbou domu však začali až s příchodem dětí. S tou jim pomohli přátelé, bývalí spolužáci z UMPRUM, architekti ze studia a1architects – Lenka Křemenová a David Maštálka. Vzájemné propojení mezi klientem a zpracovatelem a jasný požadavek na dostatek světla a útulnosti domova dal vzniknout projektu, který respektuje historii pozemku a maximálně zužitkovává prostor domu. Žádný kout tu nezůstane nevyužit.

dsc_1670.jpg
dsc_1938.jpg
dsc_1753.jpg
dsc_1961_1.jpg

Dům Šachových je při pohledu z ulice nenápadný, jakmile však vstoupíte do předsíně, přivítá vás rodinná atmosféra, která je umocněná pozitivní žlutou barvou (využitou v nátěru podlahy a zábradlí). Ta se jako sluneční paprsek táhne celým vstupním schodištěm, které současně funguje jako obří knihovna, a ústí v obytném jednopodlažním prostoru velkými okny. Výhled, který se vám tu naskytne, je dechberoucí. Stojíte před dvěma „obřími obrazy“, které se každý den mění společně s ročním obdobím. Kateřina s rodinou tu mohou pozorovat nejen proměny vlastní zahrady, ale i okolních kopců, na jejichž svazích se v létě pasou ovce. Těžko uvěřit, že se nacházíme pouze patnáct minut tramvají od centra Prahy.  

Díky na míru vyrobeným vestavěným skříním z březové překližky, které jsou jednotícím prvkem celého domu, se zde každého koutku využívá na maximum. Avšak Šachovi se netěší jen z práce místních truhlářů, část vybavení pochází i z běžných řetězců s nábytkem, který si následně upravili dle vlastních představ – např. vyměnili úchytky na nábytku nebo doplnili obložení kuchyňské linky.

dsc_1415_1.jpg
dsc_1795.jpg
dsc_1413_1.jpg
dsc_1435_1.jpg
dsc_1349_1.jpg
dsc_1396.jpg
dsc_1448.jpg
dsc_1923.jpg

Knihy jsou důležitým prvkem interiéru. Kromě obří knihovny v chodbě jsou k nalezení po celém domě včetně dětského pokojíčku – starší syn je ve svých dvanácti letech vášnivým čtenářem. Sama Kateřina Šachová studovala na UMPRUM knižní grafiku, ilustraci a typografii; dětské knihy sbírala ještě před narozením dětí a ke své vášni, knižní ilustraci, by se v budoucnu ráda vrátila. Knihy, které s oblibou bere do ruky, jsou sbírka básní od Emily Dickinsonové a tituly od Daisy Mrázkové.

dsc_1489.jpg
Dětský pokoj aktuálně obývá sourozenecké duo, každý z nich si tu však může najít vlastní prostor a soukromí. Manželé Šachovi do budoucna počítají i s tím, že bude možné místnost přepažit a vytvořit tak dvě oddělené místnosti. I zde je využit každý koutek – schodiště do patýrka slouží jako knihovna a skříň se šoupacími dveřmi (jádro Ikea, dveře na míru) se dá využít jako křídová tabule. Malování po zdech je tu dovoleno!
dsc_1479.jpg
dsc_1476.jpg
dsc_1505.jpg
dsc_1543.jpg

Srdcem domu jsou kachlová kamna. Ta vytápí celou stavbu, ale slouží i jako dětská prolézačka, pomyslné oddělení jídelní a obytné části a rodina je s oblibou využívá i jako místo pro „prohřátí se“. „Neměnili bychom nic,“ říká mi Kateřina na mou závěrečnou otázku. Současně ale dodává, že se řídí japonským příslovím „Hotový dům, mrtvý dům“. V jeho duchu tak nyní s manželem chystají nástavbu, která bude sloužit jako ateliér.

dsc_2473_1.jpg
dsc_2424.jpg

Zahrada bývala kdysi sadem patřícím k zahradnictví. Šachovi tak i dnes mohou čerpat z jejích plodů.

dsc_2193.jpg
dsc_2555.jpg
dsc_2310.jpg
dsc_2512.jpg
Chcete článek nasdílet?