Influenceři v továrnách Shein a další zprávy z oblasti nejen udržitelné módy

21. 5. 2023

Text: Tereza Kaňková

Zaznamenali jste kauzu posledních týdnů? Do Potěmkinovy vesnice, nebo možná bychom pár dní před uvedením očekávaného filmového hitu letošního léta měli říct do Barbie House, kde je všechno sice krásné, ale tak trochu „jen jako“, pozvali letos v červnu představitelé módního gigantu Shein, zosobnění toxicity ultra-fast-fashion módy, několik influencerů na tzv. press trip. Na vlastní oči se měli seznámit s podmínkami panujícími v jeho textilních továrnách, rozumějme příjemnou a pohodovou práci v moderních prostorech, s automatizovanými stroji za férovou mzdu. Na plně placené cestě, na které influenceři navštívili inovační centrum a výrobní prostory v Guangzhou v Číně, měli možnost pohovořit s usmívajícími se spokojenými zaměstnanci, a pomoci tak Shein rozptýlit nehezké „pomluvy“, které o ní šíří závěry několikaměsíčního vyšetřovaní důvěryhodných autorit, případně svědectví těch, kteří se infiltrovali mezi skutečné zaměstnance a zažili skutečný pracovní režim, jaký v továrnách šijících pro Shein nastaven. Zneužití influenceři následně na sociálních sítích čelili ostré kritice za to, že se propůjčili k tak bezostyšné formě greenwashingu a bez jakékoli znalosti věci využili svůj hlas k šíření lží mezi miliony svých sledujících.

remy-gieling-kp6xqiejjpa-unsplash.jpg
Foto: Remy Gieling / Unsplash
nik-q1n1lmol4es-unsplash.jpg
Foto: Nik / Unsplash
Letem světem udržitelné módy…co dalšího z událostí posledních měsíců přitáhlo naši pozornost?

Zpráva State of Fashion 2023

Kapitola o udržitelné módě zmiňuje několik témat, kterým se věnujeme dále v textu. Např. EU Textilní strategii, jejímž cílem jsou kvalitnější a recyklovatelné materiály a jasnější formulace definice udržitelnosti. Z analýz totiž vyplývá, že i pro zákazníky se zájmem o škodlivé dopady módního průmyslu je komplikované se v tvrzeních o udržitelnosti vyznat. K označením, které si dávají samy značky, jsou skeptičtí. Asi nepřekvapí, že mladá generace je k otázkám udržitelnosti citlivější a tím pádem ochotnější si připlatit za kvalitně a eticky vyrobený produkt než generace starší. Zpráva definuje udržitelnost jako holistický přístup značky k jejímu fungování. Doporučuje, aby se značky soustředily na intenzivní sběr dat o svém dodavatelském řetězci a transparentněji a zodpovědněji komunikovaly, tzn. vyvarovaly se vágních tvrzení a zaměřily se na měřitelná fakta. V opačném případě hrozí ztráta reputace i právní důsledky. Jednotlivé EU země se v poslední době zaměřují na tuto problematiku a představují legislativu pro postih zavádějících informací.

K vyšší míře udržitelnosti vede řada cest. Vedle omezení spotřeby a prodloužení životnosti výrobku by se módní průmysl měl soustředit především na recyklaci textilu a vývoj nových materiálů – do těchto oblastí míří v současné době nejvyšší investice.

reloved-127.jpg

Textilní strategie EU

Na jaře roku 2022 přijala Evropská unie Textilní strategii EU 2030, podle které by oblečení na evropském trhu mělo být na konci této dekády vyrobeno kvalitně a trvanlivě, z recyklovatelných materiálů a do velké míry recyklovaných.  V rámci Extended Producer Responsibility Scheme by značky měly platit poplatky za odpad způsobený každým prodaným produktem. Čím menší ohled na přírodu při výrobě, tím vyšší poplatek. EU také zvažuje zákaz ničení neprodaného oblečení, přísnější pravidla pro vývoz textilního odpadu a návrhy opatření v boji s mikroplasty. Postižitelná byl měla být i vágní tvrzení o udržitelnosti bez podložení fakty a jasnými čísly. Strategie vyzývá značky k redukci počtu kolekcí za rok, ke snížení své uhlíkové stopy a apeluje na členské země, aby daňově zvýhodnily firmy věnující se recyklaci a opravám svých produktů.

terri-bleeker-mszjpm2jvl0-unsplash.jpg
Foto: Terri Bleeker / Unsplash

Konec zlatých časů greenwashingu?

Značky začínají být postihovány za klamání zákazníků a zavádějící informace o udržitelnosti produktů. I když ne vždy, stížnost na značku H&M a její conscious kolekci byla americkými soudy v květnu tohoto roku nakonec vyhodnocena jako neopodstatněná. Případ se týkal nařčení, že kolekce, vyrobena podobně neudržitelně jako zbytek sortimentu, je klamavě a bez opory ve faktech označena jako šetrná k přírodě a naceněna výše než běžná kolekce. Navzdory skutečnosti, že podíl syntetických materiálů je ještě vyšší než v běžné kolekci, v zákaznících vyvolává pocit, že si pořizují udržitelný produkt. 

EU v této oblasti naopak šlape na plyn. V dubnu tohoto roku představila směrnici, navrhující opatření proti greenwashingu a zavádějícím tvrzením. Studie z roku 2020 upozornila na skutečnost, že více než polovina tvrzení na produktech prodávaných na evropském trhu týkajících se udržitelnosti lze označit za vágní a zavádějící, 40 % jich bylo zcela nepodložených. Směrnice cílí na prohlášení typu „triko vyrobené z recyklovaných plastových lahví“ nebo „výroba opalovacího krému šetrná k oceánům“, která budou muset být napříště ověřena nezávislou autoritou a vědecky prokázána. Regulace se budou týkat také samotného označování produktů. V současnosti existuje více než 230 různých eko nálepek, které přispívají k dalšímu zmatení zákazníků a posilují netransparentní prostředí. 

marcus-loke-xxj6utyosw0-unsplash.jpg
Foto: Marcus Loke / Unsplash
lule_shirt_-_pia_skirt.jpg
hermes-rivera-r1_iba4oxii-unsplash.jpg
Foto: Hermes Rivera / Unsplash

Problematický  Higg Index

Vznikl v roce 2011 a u jeho zrodu stály velké oděvní značky, včetně H&M, Walmart, Nike, Levi’s a Patagonia. Měl měřit, porovnávat, a především pomoci zredukovat ekologickou stopu textilní výroby díky snížení spotřeby vody nebo nahrazení škodlivých chemikálií ve výrobním procesu. Jeho nový nástroj představený v roce 2021 měl koncové zákazníky informovat o dopadu jednotlivých produktů na životní prostředí, porovnával množství vyprodukovaných skleníkových plynů, spotřebu energie, vody, znečištění. Kritika tohoto nástroje mířila především na jeho netransparentnost, silné vazby na oděvní průmysl, nedostatek podkladových dat, dále na nezohlednění celkového životního cyklu produktu a velice shovívavý pohled na syntetické materiály. Používání nástroje proto bylo v minulém roce pozastaveno a momentálně se prověřuje používaná metodologie.

 

becca-mchaffie-fzde_6itjkw-unsplash.jpg
Foto: Becca Mchaffie / Unsplash

Otazníky kolem  certifikací bio bavlny

Největším světovým producentem biobavlny je Indie, pochází odtud polovina celosvětově prodaného množství biobavlny. Poptávka po ní se spolu s růstem počtu uvědomělých zákazníků zvyšuje a na veřejnost začínají prosakovat nepříjemné informace o jejím pěstování a kredibilitě certifikačních orgánů.

Podle Textile Exchange vzrostla v roce 2021, a to navzdory pandemii Covidu-19, produkce biobavlny o téměř 50 %, za poslední 4 roky se zdvojnásobila. To však fakticky není možné, pro takový nárůst není dostatek semen. Odhaduje se, že polovina až 4/5 indické bavlny, prodávané jako bio, je pěstována jako konvenční bavlna. Certifikační autorita GOTS (Global Organic Textile Standard) ani Textile Exchange neprovádějí kontroly bavlníkových farem samy, spoléhají na lokální agentury. Důvěryhodnost těchto agentur v uplynulých měsících velice utrpěla, EU si proto odhlasovala, že nebude nadále odebírat indickou biobavlnu s certifikací EcoCert a OneCert. Módní značky v reakci potvrzovaly svůj závazek k biobavlně a ujišťovaly, že případné problémy se v žádném případě netýkají jejich dodavatelského řetězce.

trisha-downing-pyud8zavq4i-unsplash.jpg
Foto: Trisha Downing / Unsplash
Nejedná se o první případ, už v roce 2009 indická zemědělská agentura odhalila, že celé vesnice falšovaly dokumenty a prodávaly geneticky upravenou bavlnu jako biobavlnu. Vláda slíbila vydat digitální sledovací systém, to se však nikdy nestalo. K přesnějším číslům je obtížné se dopracovat, indická vláda nesděluje, kolik biobavlny dodává, nedělají to ani inspekční agentury a módní značky nesdělují, kolik nakupují. V roce 2020 GOTS odhalil systém podvodných certifikací a vyřadil 11 firem, tedy cca 1/6 indické produkce. Otazníky existují i kolem certifikované biobavlny pocházející z Turecka a Číny, dodavatele další čtvrtiny světové produkce biobavlny.
Chcete článek nasdílet?