Neperu a nestydím se za to! Principy péče o oblečení z přírodních materiálů

3. 5. 2022

Víte, že přírodním materiálům svědčí minimum péče? Pojďme si opakovat základní principy, které výrazně prodlouží životnost a krásný vzhled Vašich oblíbených modelů.

Čtení na 3 minutky připravila Eva Urbanová. 

publisher-2021-b2464aa1-62bc-4cf0-9361-d8585b777312.jpg

Po každém nošení oděv dokonale vyvětrejte. Pověste jej na dveře či volně v prostoru, máte-li balkónek či zahradu, oděv vyvěste tam. Díky větrání je možné, že některé vlněné svetry nebudete prát prakticky vůbec a volně střižené lněné či hedvábné šaty jen jednou či dvakrát za sezónu. To je v pořádku, tak to má být. 

Máte-li chuť, použijte při větrání také ekologický osvěžovač oblečení. Stačí smíchat dva hrnky vody, lžičku jedlé sody a pár kapek esenciálního oleje a dát do běžného rozprašovače. 

Místo praní celého oděvu často postačí i lokální vyčištění skvrn, kde využijete vinný ocet (skvělý na kávu, trávu, mapy od parfému) a opět jedlou sodu (červené víno). Většina skvrn se ošetřuje studenou vodou, mastné skvrny (např. opalovací krém) však naopak horkou vodou v míře, jakou materiál snese. 

Perte na 30 stupňů s maximálně sníženými otáčkami a nepřeplňujte buben pračky. Praní na vyšší teplotu bude vždy na úkor materiálu. Lepší než ji zvyšovat je zbavit se skvrn před praním. 

Váš oblíbený model z NILY do sušičky nepatří. Ani do té nekvalitnější, ani do té nejjemnější. Ani "jen jednou". 

A nakonec, žehlete opravdu jen to, co vyloženě musíte nebo jen v místech, kde je to potřeba. Například u lnu si žehlení můžete ulehčit sušením na ramínku. Pokud žehlíte ve spěchu, je důležité nechat oblečení komplet vychladnout předtím, než si je obléknete, jinak se pomačká ještě víc. Vyvěšením v koupelně, kde se sprchujete, a s využitím přirozeně vznikající páry si mnohé oblečení vyžehlíte bez práce, což se Vám může hodit na letních cestách za dobrodružstvím.

Více informací naleznete zde a v našem Magazínu

publisher-2021-1e31e7b4-fba2-4a30-b80b-2d4e091c881e-2.jpg
Chcete článek nasdílet?