Udržitelnost je způsobem, nikoli důvodem naší tvorby

16. 11. 2023

Vášeň pro umění, módu, výrazné grafické a barevné kombinace a silný důraz na udržitelnost v tvorbě spojuje Maiu Eder Curutchet, kreativní ředitelku SKFK, a Martinu Špetlovou, návrhářku českého původu, která působí v Londýně. Eva si s nimi jednoho krásného podzimního odpoledne povídala o tom, co je přivedlo do módního průmyslu, jak vnímají svou tvorbu v kontextu společensky odpovědného přístupu k módní produkci a také jak fungovala jejich spolupráce na nejnovější kolekci SKFK. Svetr, vestu a maxišálu s výrazným vzorem najdete i v aktuální nabídce Nily.

Rozhovor vedla: Eva Urbanová
Fotografie: Lucie Fenclová
Styling: Patricia Madarová 
Modelka na vybraných fotografiích: Adéla Parmová

dsc_1067.jpg
dsc_1157.jpg
dsc_1183.jpg

Martina: cesta od chemických vzorců do vysokých pater módy

Maiu a Martinu pojí dlouholeté pracovní přátelství, jejich cesty se protnuly již před více než deseti lety. První společnou capsule kolekci představily v roce 2011, poté co Martina dokončila studia na jedné z nejprestižnějších návrhářských škol světa Central Saint Martins v Londýně.

Martina v Čechách studovala chemii a do Velké Británie ji přivedla touha naučit se pořádně anglicky. Po několika letech stála před rozhodnutím vrátit se, nebo zůstat a studovat. Přitahovaly ji textilní materiály a jejich textury, módní směr se tedy jevil jako logická volba. Zájem o ruční práce v ní probudila maminka, Martina už od dětství šila a pletla. Aniž by tušila, o jak prestižní školu a konkurenční prostředí se jedná, přihlásila se na Central Saint Martins a uspěla.

Po studiu byla spolu s několika dalšími studenty vybrána, aby prezentovala svou práci v rámci londýnského fashion weeku. Odtud byl jen krůček k založení vlastní značky. Její módní rukopis charakterizují experimenty s barvou, strukturou a technikou připomínající patchwork, a to včetně typického ručního protkávání různorodých materiálů v kombinaci s minimalistickým střihem. Aktuálně pracuje především s kůží. V době, kdy definovala svůj styl a začínala pracovat s tímto materiálem, se pozornosti dostávalo především jeho alternativám. U těch je ovšem vedle často ropného původu diskutabilní i pojiva a používané lepidlo. Dokud bude naše společnost konzumovat maso, vždy tu bude kůže jako vedlejší produkt masného průmyslu a Martina se rozhodla ji jako materiál podpořit. Je přesvědčená, že je lepší kůži kvalitně a šetrně zpracovat, než likvidovat a pálit.

dsc_1016.jpg

Maia: SKFK jako spojení výjimečného designu a udržitelné výroby

Ani Maiina cesta do módního průmyslu a na pozici kreativní ředitelky španělské značky SKFK nebyla přímočará. Maia studovala výtvarné umění v Bordeaux a v Bilbau, což silně ovlivnilo způsob, jakým nahlíží na módní průmysl a tvorbu. V současné době je SKFK silnou módní značkou, která se v oblasti konfekční módy prezentuje přidanou uměleckou hodnotou a dokazuje, že i ve větších objemech lze dosáhnout jedinečného designu a současně svou tvorbou co nejméně zatížit životní prostředí. Maia zdůrazňuje, že pro SKFK jako lifestylový brand je zásadní zachovat stylovou pestrost své nabídky při co nejvyšší úrovni udržitelnosti. Správnou cestu nevidí v obětování designu a uměleckého záměru pro udržitelnost, ale v zajištění co nejšetrnější alternativy problematických materiálů – pokud polyester, tak recyklovaný.

dsc_0858.jpg
dsc_1266.jpg

Udržitelnost: není důležité, kde, ale jakým způsobem

Několikrát během našeho rozhovoru zazní, že udržitelnost je cesta, komplexní a ne zcela jasně definovaná, která pro každého začíná někde jinde a ubíhá jiným tempem. SKFK patří mezi značky, pro něž je zodpovědný přístup k výrobě nedílnou součástí jejich DNA již od samého počátku. Jako první módní značka ve Španělsku získala certifikaci GOTS (Global Organic Textile Standard). Maia vzpomíná, jak značka přirozeně naplňovala principy udržitelnosti, když vyráběla v malých objemech. A jakou výzvu představovalo přemístění výroby do Asie. Podmínky v továrně nebyly ideální, avšak namísto hledání nové výrobny se SKFK vydalo cestou trpělivé a vytrvalé snahy o dosažení změn ve stávajícím provozu. Výsledkem je, že již šest spolupracujících továren získalo díky ní certifikaci.

Maia upozorňuje na skutečnost, že certifikační proces je složitý a také finančně náročný. Ne všechny značky, které se chovají zodpovědně a fakticky jeho podmínky splňují, si ho mohou dovolit. I SKFK například během covidového období nechalo certifikovat jen část své kolekce, i když podmínky splňovala kolekce celá. Maia zdůrazňuje, že klíčová otázka zní nikoli kde se vyrábí, ale jakým způsobem. Udržitelná výroba může probíhat v Indii nebo Číně, a stejně tak je možné vyrábět v evropských zemích neudržitelně.

Martina doplňuje, že důležitou esencí zodpovědného přístupu je sdílení myšlenek, předávání znalostí a zkušeností, vzájemná podpora. Její nahlížení udržitelnosti je podobné jako u Maii. Svým studentům radí, aby svou tvorbu a výrobu podrobili analýze, zjistili, co je pro ně důležité, a začali se změnami právě v těchto prioritních oblastech. Zdůrazňuje, že značka nemusí být 100% udržitelná, ale je důležité zákazníky pravdivě a otevřeně informovat. Transparentnost je pro ni zásadní téma. Martina spolupracuje se společností Blockchain, a každý kousek z její kolekce tak vypráví příběh svého vzniku – ve speciálním čipu, který lze s pomocí chytrého telefonu naskenovat, jsou uloženy informace o materiálech, původu a jeho výrobě.

dsc_1806.jpg
dsc_1895__1_.jpg
dsc_1369.jpg
dsc_1512.jpg
dsc_1443.jpg

Spolupráce: vzájemná inspirace a sdílení

Spolupráce Martiny se SKFK, jejíž plody nyní vidíme v obchodech, trvala v intenzivní fázi více než půl roku. Martina si pro přenesení principů své tvorby do módní kolekce vybrala pleteniny, které jí umožnily uplatnit grafický jazyk vytvářený v její původní tvorbě prošíváním. Hladká kůže v ní žádné emoce nevyvolává, potřebuje cítit struktury, kombinovat barvy a v tom našly s Maiou společnou řeč.

Pro obě strany představovala spolupráce na kolekci výzvu. Martina tvoří své originální kousky ručně ve studiu, přesně ví, co chce, a případné změny může ihned sama realizovat. Tady však bylo třeba své vize představit textilní továrně a respektovat její limitace. Martina tento aspekt uvítala, v předem definovaných mezích se jí navrhuje lépe. SKFK spolupracuje s umělci pravidelně, pro Maiu je důležitý osobní kontakt, vzájemné napojení, výměna inspirace a sdílení, a to se podařilo i v tomto případě. Nejedna odchylka továrny od zadání posloužila jako nový impuls, svěží pohled, který Martina využila a nově interpretovala.  

Martininu tvorbu charakterizuje neustálé hledání nových a originálních postupů. Když popisovala inovativní přístup ke konstrukci střihu (kinetic pattern cutting), který vychází z lidského těla a jeho pohybu a se kterým experimentuje v současné době, okamžitě vycítila možnost využití v zero waste designu, kterému se věnuje SKFK. Věříme proto, že tyto dvě kreativní a inspirativní ženy nespolupracují naposledy.

dsc_1288.jpg
Chcete článek nasdílet?