Péče o šperky

Péče o šperky

Aby Vaše šperky zůstaly stále krásné a jako nové, je třeba o ně pravidelně pečovat. Každý materiál ale vyžaduje trochu jiný postup.

Stříbrné šperky 

Stříbro lze dobře čistit roztokem vody a prášku do pečiva, vody a jedlé sody nebo bílou zubní pastou. Pokud chcete sáhnout po chemii, ve většině drogérií je k dostání speciální roztok nebo hadříky napuštěné čistící látkou. Už po generace se traduje, že se stříbrné šperky velmi dobře očistí popelem. Je to skutečně tak. Popel stačí nasypat do hadříku, můžete ho také jemně navlhčit, a šperk velmi mírným tlakem otírat.

Zlaté šperky

Na rozdíl od stříbra tolik nereaguje na vnější vlivy. Postačí vám k tomu mýdlo anebo jakýkoli jiný odmašťovací prostředek a měkký kartáček. Šperk lze také povařit ve vodě se saponátem a zlato se bude blýskat jako nové.

Mosazné šperky

Mosazné šperky čistěte citrónovou šťávou či mýdlovou vodou a vyleštěte měkkým hadříkem. 

Ořech Tagua, dřevo a rohovina

Nejlepším způsobem, jak pečovat o většinu přírodních a organických materiálů, je čistit je vlhkým hadříkem napuštěným několika kapkami esenciálního oleje nebo rostlinného mýdla. Dřevo by mělo být pravidelně naolejováno jojobovým, kokosovým nebo jiným přírodním olejem. Šperky si neberte s sebou do sprchy, koupele nebo plavání a nevystavujte je přímému slunečnímu světlu a extrémním teplotám.  Zároveň šperky chraňte před chemickými produkty jako jsou šampony, spreje na vlasy, barvy na vlasy, krémy a parfémy, protože je šperky mohou absorbovat.

Drahé kameny

Většina kamenů v naší nabídce jsou z kategorie porézních kamenů. Těmi jsou smaragdy, opály, tyrkysy, lapis či korály. Čistěte je mýdlovou vodou, a vyhněte se agresivním čistícím prostředkům. 

Šperky z obecných kovů

Zaručeným způsobem, který by měl pomoci u většiny materiálů, je roztok mycího prostředku na nádobí – přesně napůl s horkou vodou. Nechte v něm bižuterii asi hodinku, poté by se měl „falešný“ šperk zase krásně lesknout.

Bižuterie není tak pevná jako šperky z drahých kovů, rozhodně si proto doplňky sundávejte před spaním, nekoupejte se s nimi, nevystavujte je hrubé síle.