Těšíme se na vše nové, doufáme v to nejlepší. Nila představuje vybrané kolekce pro nadcházející sezónu jaro/léto, které v sobě odráží současné trendy na poli pomalé módy. Ty se nesou v duchu radosti z dalekých cest i oslavy každodenního života, okořeněné inspirací výraznými ženami minulosti. Čerpání z nedávné historie dokazuje i navracející se estetika devadesátých a nultých let. Ta do našich šatníků vnese syté a výraznější odstíny. Těší nás, že se téma udržitelné módy dostává stále více do popředí všeobecného zájmu. Svědčí o tom mimo jiné vzrůstající podíl využívání recyklovaných materiálů, vznikající evropská certifikace i výrazně posilující trh se second-handovým oblečením.

Na následujících řádcích najdete tyto informace:

  • Základní trendy udržitelné módy pro sezónu jaro/léto 2022
  • Aktuální kolekce značek v nabídce Nila
  • Fotogalerie novinek
  • Vývoj na poli udržitelné módy

Základní trendy slow fashion pro sezónu jaro/léto 2022

Kolekcím módy budou letos kralovat přírodní odstíny – terakota, rakytník, šalvěj. Oblíbenou rudou a ibiškově červenou doplní "studená" fialová, prohlášená společností Pantone za barvu roku 2022. V paletě sytých barev nechybí bledě modrá, výrazná žlutá nebo královská modř. Ani milovnice neutrálních tónů nepřijdou zkrátka, těšit se mohou na vanilkovou, pískovou či ocelově šedou. Potiskům pak dominují ty květinové, ale i kostka v mnoha provedeních. 

"Obliba těchto barev souvisí jednak s potřebou odpoutat se již od nepříjemné pandemické šedi, jednak se stylovým tvaroslovím devadesátých a nultých let, která se dostala do popředí," komentuje trendy nákupčí Nily Jan Semerád. V aktuálních kolekcích sledujeme také posilující genderovou rozvolněnost (v naší nabídce zastoupenou například u značek Nudie Jeans co. či Libertine Libertine) i důraz na diverzitu, která je patrná již na první pohled v samotné prezentaci značek.

Zmiňované barevné i stylistické trendy módního světa se promítají i ve vybraných kolekcích obchodů Nila. "Hlavní důraz ale klademe na nositelné a univerzální modely, které nevyšumí s jednou sezónou a obstojí a budou bavit i za několik let," dodává Jan Semerád.

lanius_ss22-brigitte-look-5-120.jpg

Šaty z Tencelu a kardigan z biobavlny / Lanius

lark_fuchsia.jpg

Biobavlněný svetr
Maska

3f852d_978b5ec7d7d34707a1671f42f46fd22dmv2.jpg

Overal z viskózy a recyklovaných vláken / Rita Row

tricko_ze_smesi_biobavlny_a_tencelu__nudie_jeans_co.__1790_kc.jpg

Biobavlněné triko
Nudie Jeans

saltumber.jpg

Ručně vyráběné kožené pantofle / salt+umber

cap_sleeve_dress-violet_102_0032.jpg

Biobavlněné šaty
Kowtow

jules_shirt-math_grid_82_0058.jpg

Biobavlněná kostkovaná košile / Kowtow

bavlnene_kimono_s_vysivkou__kleed_kimonos__7690_kc.jpg

Bavlněné kimono
KLEED

santo_sunlight_3.jpg

Šaty z biobavlny a elastanu
Humanoid

159819886_5154110201327807_8944081325000322240_n.jpg

Kožená kabelka
Myomy

Aktuální kolekce značek v nabídce Nily

Zkraje sezóny posílíme v Nile oproti předcházejícím letům kategorii pletenin. Zákaznice se mohou těšit na kardigany i lehčí svetříky z biobavlny od zavedené značky Maska nebo jemné kousky z baby alpaky z dílen Jungle Folk a Lanius. Na výsluní stále zůstávají vesty zastoupené v nabídce značek Nudie Jeans co. a Armedangels. Proti zimě ochrání i evergreen šatníků v podobě džínových bund nebo originální rozepínací vesty.

Fanynky nadčasových i rafinovaných modelů jistě potěší rozšíření nabídky nizozemského labelu Humanoid, který se od ostatních značek v našem sortimentu liší velkou stylistickou velkorysostí - libuje si v asymetrii a variabilních způsobech nošení, úvazech i zapínání. Kromě vzdušných kousků v optimistických barvách blankytné či citrónově žluté dorazí i jejich unikátní kožené bundy nebo kožené kalhoty. Větší prostor získá také švédská stálice Filippa K. Její core řada elegantního “office wear” zahrnuje skvěle padnoucí kalhoty, košile i trika, které lze nosit napříč všemi sezónami.

oboustranny_top_z_biobavlny_a_elastanu__humanoid__3990_kc.jpg

Poptávku po lněných modelech, tradičně rostoucí s příchodem jarních a letních měsíců, uspokojí rozšířená nabídka značek Maska, Ecoalf, Jungle Folk a McVerdi. Příjemným překvapením v oblíbené lněné kategorii je nová značka Greek Archaic Kori, kterou u nás čeká premiéra začátkem léta. Její vyšívané šaty připomínají svým stylem značku Sleeping Gypsy, ovšem v dostupnější cenové kategorii.

Prodyšné konopí najdeme především u šatů a triček, které si pro nás nachystala španělská značka Thinking Mu. Z dalších přirodních materiálů nemůžeme vynechat biobavlnu, její nejjemnější podoba potěší na lehkých šatech a kimonech francouzské značky Mapoésie. Oblíbený Tencel se klasicky objeví u modelů od SKFK, Armedangels, Libertine Libertine nebo v šatech na různé úvazy od Suite13. Stále silnější zastoupení sledujeme u recyklovaných materiálů, jak syntetických, tak i přírodních. K důvodům jejich stále častějšího využití se vrátíme v poslední části tohoto článku. 

saty_ze_smesi_konopi_a_biobavlny__thinking_mu__3390_kc.jpg

Letošní sezóna potěší milovnice bot, které si budou moci vybírat z širší nabídky sandálů a polobotek od dánských značek Angulus a Bisgaard. Jejich výrobky vynikají precizní kvalitou i pohodlím a vznikají ve vlastních továrnách v Portugalsku. Netrpělivě očekávanou novinkou je značka salt+umber, oblíbená pro své boho sandálky a hlavně proplétané nazouvací pantofle ve stylu babouche, ručně vyráběné v Indii. Dalším přírůstkem v kategorii obuvi je španělská značka el naturalista, známá svými organickými tvary a důrazem na komfort a zdravou chůzi. Značka vyrábí přímo ve Španělsku a její modely lákají pohodlím i velmi příznivými cenami. Chybět nebude ani bohatý výběr tenisek od značek VEJA a Novesta, několik modelů přidá také Ecoalf.

A třešinka na dortu jarních a letních outfitů? Rozšířená kategorie šperků! Jako jeden příklad z mnoha poslouží kodaňská značka Enamel Copenhagen, kterou jsme do rodiny Nila přivítali v loňském roce. Díky svému hravému a zároveň elegantnímu stylu oslní nejen při letních večírcích.

nausnice__retizky_a_prsteny__zlacene_stribro__enamel_copenhagen.jpg

Vývoj na poli udržitelné módy

Mezi recyklovanými materiály, které zažívají v módním průmyslu výrazný růst, se stále častěji objevuje i recyklovaná bavlna, vlna a dokonce i len. Rozšíření a poptávka po recyklaci a obecně udržitelnějším přístupu v módním průmyslu vede ke zdokonalování technologií i zlevňování recyklátu, byť se jedná i o nevyhnutelnou cestu vzhledem ke vzrůstajícím cenám naprosto všech vstupů. Například loni na podzim se ceny bavlny vyšplhaly na nejvyšší příčku za posledních 10 let. Zatímco v září 2020 zaplatili odběratelé cca 496 dolarů za 355 kg indické bavlny, v říjnu 2021 to bylo 804 dolarů a ke konci téhož roku dokonce 938 dolarů. Výrazně rostou i ceny syntetických materiálů jako polyester či nylon.

Svou roli v rostoucích cenách materiálů hraje vedle dalších faktorů i pandemie. Svět se stále potýká s výpadky ve výrobě nejen v centrech textilního průmyslu v Asii, ale i v Evropě. A to kvůli nedostatku materiálu, bezpečnostním opatřením i nedostatku lodních kontejnerů. Všechny tyto příčiny se promítají do setrvale rostoucích výsledných cen i zpožděných dodávek zboží.

Vlaštovkou rostoucího zájmu o férovou módu je také očekávaná značka udržitelnosti na oblečení a obuvi, kterou se po letech vyjednávání chystá představit Evropská unie. Informace o ekologické stopě produktu (Product Environmental Footprint, PEF) má zákazníkovi pomoci se při nákupu informovaně rozhodnout, aniž by musel rozlišovat mezi 230 environmentálními označeními, které momentálně v Evropě fungují. PEF metodologie se zaměřuje na 16 kategorií dopadu na životní prostředí, od znečištění vod po úbytek ozónu.

Navrhovaný záměr má však i své kritiky, potažmo návrhy na zlepšení. Neziskové organizace sdružené pod iniciativou Make The Label Count upozorňují na to, že navržená kritéria nezahrnují důležité aspekty, jako je například biodegradabilita produktu, zohlednění vlivu mikroplastů, trvanlivosti produktu a socioekonomických aspektů nebo používání udržitelných zemědělských praktik během pěstování. My se každopádně na výsledek velmi těšíme!

Skvělou zprávou na konec jsou i stále oblíbenější nákupy z druhé ruky, které představují nejdynamičtější trend na poli módy. Během příštích 5 let by měl tento prodej dle předpovědí narůst o více než 100 % procent a dosáhnout hodnoty 77 miliard dolarů.Ke stávajícímu trendu zajisté přispělo zjednodušení online prodeje obnošeného oblečení. A není pochyb, že pandemie covidu tento trend akcelerovala. Jeho tahounem jsou především mladí lidé, kteří vnímají environmentální problémy a externality módního průmyslu citlivěji než starší generace a jsou jim mnohem více vlastní návyky cirkulární módy. I celebrity, na něž bývá na červeném koberci upřena pozornost, se čím dál častěji objevují v modelech, které nějakým způsobem tento pozitivní trend reflektují. 

Na tyto tendence samozřejmě reagují velké oděvní značky a prodejci, kteří vidí v secondhandovému trhu novou příležitost a zkoumají dříve opomíjené možnosti jeho využití. Uvádějí tak v život principy cirkulární ekonomiky, které v módním průmyslu dosud fungovaly především v segmentu s outdoorovým oblečením či denimem.