Jaru vstříc! 6 kroků pro uskladnění sezónního šatníku

13. 4. 2022

Odhazujeme čepice, rozepínáme zimní kabáty a nastavujeme tvář jarním slunečním paprskům, které nás utvrzují v tom, že zimní oblečení můžeme konečně bez obav uschovat. Jak je před uložením co nejlépe opečovat, aby nám na podzim opět dělalo radost?

Text: Tereza Kaňková

infografika_mikroplasty_0000_5nila.png

1/ Příchod nové sezóny je ideálním okamžikem pro pravidelnou inventuru šatníku. Máte v čerstvé paměti oblíbené kousky, které si rozhodně chcete ponechat. Víte také, které oblečení vám naopak nesedlo, nedařilo se je ani při nejlepší vůli zkombinovat a marně čekalo ve skříni na svou příležitost. Pokud si nejste osudem některých kousků jisti, dejte je stranou do krabice a odložte rozhodnutí o pár týdnů – je možné, že pak vše uvidíte jasněji.

Třídění vám také poskytne příležitost uvědomit si, co konkrétního Vám v šatníku chybí. –Přidejte si položku na pomyslný seznam a mějte ji na paměti při lovu v sezónních výprodejích. Zachovalé kousky, se kterými jste se z nějakého důvodu rozhodla nadobro rozloučit, nabídněte kamarádkám třeba na swapovacím večírku. Pokud se jedná o udržitelné Nila kousky, rádi je od Vás odkoupíme v rámci programu Nila Reloved

sarah-brown-oa7pqzmmhua-unsplash.jpg
Foto: Sarah Brown (Unsplash)

2/ Oblečení před uložením vždy vyperte, a to i když nemáte pocit, že to potřebuje. Zbytky nečistot a potu mohou zapříčinit množení bakterií. Věnujte pozornost štítkům s instrukcemi ohledně praní a pokud je oblečení ze směsi materiálů, řiďte se instrukcemi pro ten nejchoulostivější z nich. Použijte netoxický, ekologický prací prostředek, perte při nižších teplotách a nepoužívejte aviváž.

Sušičce se v ideálním případě vyhněte, oblečení deformuje a sráží. Těžké oděvy jako např. vlněné svetry sušte naplocho a složené je také uschovávejte – těžší kousky vespod, lehčí navrch.

Košile a šaty naopak pověste. Pokud tak uděláte v koupelně, pára ze sprchy vám oblečení krásně vyhladí.

Většinu oděvů označených dry-clean se nemusíte obávat vyprat doma, ale pozor - na jemný program. Čistírně je vhodné svěřit opravdu jen kabáty a bundy. V dnešní době je možné najít i ty, které používají modernější ekologické postupy a k přírodě i vašim oděvům šetrnější metody.

infografika_mikroplasty_0012_6nila.png

3/ Nejudržitelnější oblečení je to, které již máte v šatníku. Proto pokud je poškozené, nezbavujte se ho hned a procvičte si jemnou motoriku při drobných opravách oblečení. Naučte se zašít dírky, přišít knoflík či opravit utíkající oko na vlněném svetru. Na YouTube najdete spoustu podrobných návodů a tipů jak na jednodušší opravy. Pokud se nebojíte větších projektů, zkuste si starší kousek upravit, přešít, upcyklovat. Může to být i způsob, jak na oblečení zamaskovat nějaký větší nedostatek. Pokud si s jehlou a nití nerozumíte, doneste oblečení na správku ke švadleně.

kelly-sikkema-ybt3fa1nwyk-unsplash.jpg
Foto: Kelly Sikkema (Unsplash)

Oblečení můžete před uložením zbavit žmolků výkonným a zároveň šetrným odžmolkovačem. Lze ho použít na všechny materiály a speciálně na ty vlněné – kašmír, merino nebo vlnu alpak. Perfektně funguje také na bytový textil, například pohovky, polštářky a přikrývky. 

4/ Oblečení chraňte před nechtěným hmyzem přírodním odpuzovačem v podobě cedrových domečků. Jejich vůni po několika měsících používání znovu aktivujte nanesením několika kapek esenciálního oleje z červeného cedru.

maison-bois-de-cedre-repulsif-naturel.jpg

5/ Oblečení z přírodních materiálů potřebuje dýchat, igelitové pytle proto nejsou pro jeho uložení ideální. Pořiďte si raději prodyšné látkové krabice. Svrchní oděvy jako kabáty a bundy skladujte pověšené na kvalitních tvarovaných ramínkách. Opatřete je látkovým obalem, snížíte tak riziko, že se vám do kabátu dají moli. Oblečení nechte ve skříni dostatek místa, aby vzduch mohl volně proudit. Oblečení uchovávejte v suchu a stálých podmínkách, dejte si pozor na změny teplot, vlhkost apod.

nila-office-28.jpg
alexandra-gorn-wf0lsthlrmw-unsplash.jpg
Foto: Alexandra Gorn (Unsplash)

6/ Náležitou péči věnujte obuvi. Očistěte ji a ošetřete dle pokynů výrobce. Na textilní obuv postačí mýdlová voda a jemný kartáček, na koženou použijte přírodní vosk, případně vyzkoušejte olivový olej, někteří doporučují dokonce vnitřní stranu banánové slupky pro výrazný lesk. Vždy je ale dobré mít na paměti, že méně je více. Semišové boty ošetřete speciálním kartáčem na semiš. Vaše boty ocení i péči obuvníka, který opraví okopané špičky a vymění ochozené podpatky. Stav obuvi se vyplatí kontrolovat i během sezóny, prevence je vždy jednodušší než následné řešení problémů. Během sezóny doporučujeme používat bioaktivní sprej pro osvěžení a zbavení nežádoucích pachů.

Výbornou pomůckou jsou cedrové napínáky, které absorbují vlhkost a drží tvar obuvi. Boty skladujte v látkovém pytlíku nebo krabici.

Podobný postup lze aplikovat i na kabelky, jejich zdeformování při případném uložení předejdete například vyplněním vnitřku starými tričky.

prm_pureeffect_jeansandsneakers.jpg
Chcete článek nasdílet?